Okolie

Mesto Levoča sa nachádza v blízkosti pohoria Levočské vrchy. Hlboké a tiché lesy tvoriace nenáročný terén Levočských vrchov núkajú pravé turistické zážitky bez akýchkoľvek civilizačných vplyvov. Levočské vrchy sú ozaj krásne a začína sa v nich okrem turistiky  rozvíjať aj  cykloturistika. Prevažná časť Levočských vrchov, ktoré ležia v severovýchodnej časti Slovenska, bola pod správou Vojenského výcvikového priestoru Javorina. Z tohto dôvodu bol vstup na toto územie verejnosti až do roku 2011 prísne zakázaný. V týchto lesoch sa na mnohých lokalitách možno práve preto doteraz nachádza nádherná nedotknutá príroda a veľa iných zaujímavosti. V minulosti bolo v Levočských vrchoch roztrúsených viacero osád a obcí, ktoré sa  v roku 1953 stali súčasťou uzavretého Vojenského obvodu Javorina. Niektoré sídla kvôli  tomu úplne zanikli, a na ich mieste sa teraz nachádzajú len symbolické kaplnky postavené pôvodnými obyvateľmi (mestečko Ruskinovce, dedina Blažov a i.) Práve  Levočskými vrchmi  prechádza historická hranica medzi Spišom a Šarišom. Geomorfologicky sa toto  pohorie delí na tri časti: Levočskú vysočinu rozkladajúcu sa v centrálnej časti, Levočskú vrchovinu vrúbiacu západnú časť a Levočské planiny ohraničujúce ho od juhu. Najvyšší vrch Čierna hora dosahuje nadmorskú výšku 1 289 metrov, hranicu 1 200 metrov presahuje ďalších jedenásť vrchov.
 
Možnosti športového vyžitia v Levoči a jeho okolí:

 
Vodná nádrž
Vodná nádrž s celkovou rozlohou 3000 m2 sa nachádza 3 km od centra Levoče. V letnej turistickej sezóne ponúka širokú paletu vodných športov: člnkovanie, plavba na vodných bicykloch, windsurfing, ako aj plážový volejbal. Pláže sú trávnaté a vhodné aj pre malé deti. V chate mesta je možné zapožičať si člny alebo vodné bicykle. Vodná nádrž je lákadlom aj pre priaznivcov rybolovu, na ktorých čakajú pstruhy, liene a iné druhý rýb.
Cyklochodník
Z mesta k Vodnej nádrži bol realizovaný v I. a II. etape v období 2008 – 2010 cyklochodník v celkovej dĺžke 2 218,07 m a šírke 3,00 m. Cykloturistický chodník je určený pre spoločné užívanie chodcami aj cyklistami. Začiatok cykloturistického chodníka nadväzuje už na ukončenú asfaltovú miestnu komunikáciu pri areáli tenisových ihrísk a končí pri rekreačnej oblasti mesta – vodnej nádrži Levoča – Levočská dolina. Zámerom mesta Levoča je pokračovať v dobudovaní chodníka po Dolinský most v mestskej časti Levočská Dolina.
Športová hala
Viacúčelová športová hala umožňuje celoročne hrať halový futbal, volejbal, hádzanú, tenis. Vhodná je i na usporiadanie turnajov a zápasov v spomínaných športoch, nakoľko hľadisko má kapacitu 700 osôb.
Futbalový štadión
Futbalový štadión umožňuje konať futbalové zápasy a turnaje, ako aj ľahkoatletické preteky. Hľadisko má kapacitu približne 1500 osôb. Doba prevádzkovania futbalového štadiónu je od marca do júna a od augusta do novembra.
Telocvične
Okrem športovej haly sa v meste nachádza 10 telocviční v rámci objektov základných a stredných  škôl. V 4 základných školách sú vybudované a využívané 4 multifunkčné ihriská. ZŠ Haina otvára školský dvor cez prázdniny deťom a mládeži ako Prázdninový školský dvor so športom. K dispozícii sú aj telocvične stredných škôl na území mesta (SOŠ Majstra Pavla, Poľnohospodárska stredná škola a Gymnázium J. Francisciho a ďalšie). 
Tenisová hala
Tenisová hala sa nachádza na súkromných pozemkoch. Je primárne určená pre tenis a softenis, po úprave aj pre badminton. Tenisovú halu je možné využívať aj pre iné športové aktivity, ktoré nepoškodia tenisový povrch. V objekte je tenisový kurt, relax zóna so saunou a vírivkou, šatne so sprchami a sociálne zariadenia. Na poschodí  haly sú kancelárske priestory a priestory na občerstvenie a posedenie s výhľadom na tenisový kurt, kde je možné organizovať malé oslavy, posedenia s počtom osôb 15 až 20.
 
V meste sa tiež nachádzajú tenisové kurty. Centrálna budova tenisových kurtov je v majetku mesta a kurty prevádzkuje Tenis Club 92 Levoča.
 
Ďalšie športoviská
V meste Levoča sa nachádzajú 2 fitnescentrá, spiningcentrum a priestory v budove pri starej strelnici sa využívajú na tréningy pre úpolové športy.
SKI CENTRE LEVOČA
SKI CENTRE LEVOČA, s.r.o. je väčšinou známe ako mladé lyžiarske stredisko, ktoré sa nachádza v lokalite Levočská dolina. Toto lyžiarske stredisko sa postupne zviditeľňuje v očiach verejnosti, zároveň však poskytuje svoje služby pre návštevníkov aj v letných mesiacoch v nádhernom prostredí Levočských vrchov. SKI CENTRE LEVOČA ponúka:
·         ubytovanie v penziónoch s kapacitou 46 lôžok a 28 prísteliek,
·         stravovanie v štýlovej reštaurácii a možnosť posedenia pri vonkajšom krbe,
·         svadobné hostiny, rodinné oslavy,
·         posedenia pri životných jubileách,
·         firemné školenia,
·         turistiku v krásnom prostredí Levočských vrchov,
·         možnosť zorganizovania fakultatívnych výletov,
·         možnosť zapožičania bicyklov + cykloturistiku,
·         rybolov,
·         možnosť zahrať si tenis,
·         a v neposlednom rade vyhliadkové lety a mnoho ďalšieho
V areáli sa taktiež nachádza relax centrum, ktoré pozostáva z baru, dvoch bowlingových dráh, biliardu, stolného futbalu, šípok, sáun (fínska, suchá, bylinková, parná), masáží a zapožičania bicyklov.
PP SKI and SNOWBOARD SCHOOL - lyžiarska a snowboardová škola ponúka komplexné služby nielen začiatočníkom, ale aj pokročilým. Okrem školy lyžovania a snowboardingu je tu aj škola curvingu, v ktorej sa učia najnovšie trendy novodobého alpského lyžovania.
SKI Závada
Lyžiarske stredisko Závada leží vo východnej časti Slovenska, približne 9 km od mesta Levoča. Základná stanica sa nachádza v nadmorskej výške 850 m n. m a najvyššie položený bod strediska je vo výške 987 m n. m. Sezóna tu zvyčajne začína v januári a končí koncom februára. Lyžiarske stredisko ponúka 4,8 km zjazdových tratí. Nachádzajú sa tu 2 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1126 osôb za hodinu. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek a tiež lyžiarsku školu, ktorá sa nachádza v areáli strediska. Pre priaznivcov bežeckého lyžovania je pripravených 15 km upravovaných bežeckých tratí. V blízkostí vlekov sa nachádza 50 bezplatných parkovacích miest, ktoré sú k dispozícií pre návštevníkov lyžiarského strediska. V oficiálnom hodnotení združenia slovenských lanoviek a vlekov získalo Lyžiarske stredisko Levoča - Závada 3 z 5 možných hviezdičiek.
Bežecký lyžiarsky areál Krúžok
Bežecký lyžiarsky areál Krúžok sa nachádza v katastrálnom území obce Vyšné Repaše, 11 km od Levoče, v nadmorskej výške 975 - 1000 metrov nad morom. V zimnom období sú pre všetkých vyznávačov bežeckého lyžovania a lyžiarskej turistiky pripravené trate v značených okruhoch 2,5 km, 3,3 km, 5 km, 7,5 km. Každá z týchto tratí má štandardnú šírku 5 metrov.
Pre deti a telesne postihnutých športovcov /vozičkárov/ sa pripravuje špeciálny rovinatý 1,3 km okruh.
Cieľom letnej a jesennej pozemnej úpravy bežeckých lyžiarskych tratí na Krúžku je ich celoročné využitie: v zimných mesiacoch ako bežecké lyžiarske trate a v období jar- jeseň na cykloturistiku.
Turistika a cykloturistika
Viď. brožúrka „Pešia turistika a cykloturistika v regióne MAS LEV", vytvorená v rámci projektu medzinárodnej spolupráce „Kde bolo, tam bolo..." realizované miestnou akčnou skupinou MAS LEV, o.z.
Brožurka turistikaBrožurka turistika
PDF dokument, veľkosť 0 kB
Pridané dňa: 28. 01. 2015
Poznávacie trasy č.1Poznávacie trasy č.1
PDF dokument, veľkosť 2 049 kB
Pridané dňa: 28. 01. 2015
Poznávacie trasy č.2Poznávacie trasy č.2
PDF dokument, veľkosť 2 229 kB
Pridané dňa: 28. 01. 2015
Poznávacie trasy č.3Poznávacie trasy č.3
PDF dokument, veľkosť 2 159 kB
Pridané dňa: 28. 01. 2015